Kritische Iraanse fotografe Tahmineh Monzavi gearresteerd
De jonge fotografe werd thuis gearresteerd toen ze aan het werk was. Al haar persoonlijke spullen zijn afgepakt en nu brengt ze haar dagen door in een Iraanse cel. Een reden voor haar arrestatie is niet opgegeven door de autoriteiten.
Misstanden
Het lijkt erop dat het Iraanse regime haar maatschappijkritische fotografie liever kwijt is dan rijk. Monzavi studeerde kunst en architectuur aan de Azad Universiteit in Teheran. Haar werk gaat vaak over misstanden in de Iraanse samenleving. Zo maakte ze een fotoserie over verslaafde Iraanse vrouwen en filmde ze een documentaire 'High fashion in Tehran' over mode in Teheran.
Tahmineh: 'Ik probeer om het contrast tussen het leven van deze vrouwen en de rest van de samenleving te tonen. Ze leven in de marge, alsof ze niet behoren tot hetzelfde sociale, culturele en economische systeem. Deze tegenstrijdigheden bestaan ook in andere landen, maar in Iran zijn ze gewelddadiger. Ik voel en geloof sterk dat deze vrouwen proberen om sterk te zijn, maar door de manier waarop ze vaak behandeld worden zijn ze zwak en kwetsbaar.'
Kritisch werk afleveren is linke soep in een Iran dat geregeerd wordt door een president, Mahmoud Ahmadinejad, die beweert dat in zijn land geen homoseksuelen leven en stelt dat de Amerikaanse regering de aanslagen op 11 september 2001 zelf in scene heeft gezet.
Aandacht
Haar Franse uitgevers, Eric Cez en Anne Zweibaum, hebben een communiqué uitgegeven. Daarin staat dat er zoveel mogelijk aandacht aan haar arrestatie gegeven moet worden. 'Hoe meer er over haar en andere gevangenen wordt gezegd, hoe minder ernstig de gevolgen voor hen zullen zijn.'
Ook de Franse regering heeft haar arrestatie veroordeeld: 'Deze arrestaties zijn onderdeel van een onaanvaardbaar beleid van repressie, dat het Iraanse volk nog steeds teistert sinds de verkiezingen van 2009. Frankrijk veroordeelt de willekeurige arrestaties van advocaten, mensenrechtenactivisten, journalisten, bloggers en artiesten.'