Concrete Dreams - Dieuwertje Komen en Elian Somers
Expositie
Concrete Dreams
18 dec '09 t/m 20 jan '10
Locatie:
Foam_Fotografiemuseum
Amsterdam
www.foam.nl
In 2009 bezocht Dieuwertje Komen vijf middelgrote Europese steden: Bordeaux, Kosice, Pilzn en Mons. Op verzoek van het Berlage Instituut in Rotterdam bezocht ze juist deze steden, die allen een ambitie hebben om Culturele Hoofdstad van Europa te worden. Komen rangschikt haar foto’s van verschillende steden op willekeurige wijze. Er ontstaat hierdoor een soort wandeling die steeds anders loopt en niet meer aan een specifieke stad is verbonden, maar verhaalt over een hedendaagse stedelijkheid van middelgrote Europese steden.
Elian Somers onderzoekt met ‘Droom als er ooit een was’ naoorlogse utopische stadslandschappen van de modernen, zoals Brasilia en Cumbernauld (Schotland). Beeld en tekst vormen een ‘dubbele’ reflectie op het stedelijk landschap, haar architectuur, de utopie, het utopisch denken en de beeldvorming hierover.
Wereldwijd zijn moderne steden ‘gepland’, met verschillende uitwerkingen. Vertrekpunt voor ‘Droom als er ooit een was’ is Nederland, waar het utopisch stadslandschap aan afbraak onderhevig is. Bij het slopen en afwijzen van naoorlogse modernistische stadsplanning verdwijnt niet alleen de architectuur, maar vergaan ook de ideeën en idealen die eraan ten grondslag liggen.
Bordeaux 1, 2009 © Dieuwertje Komen
Bordeaux 2, 2009 © Dieuwertje Komen
Bordeaux 4, 2009 © Dieuwertje Komen
Brasilia © Elian Somers
Detroit © Elian Somers
Palermo © Elian Somers