Test: Nikon D80

Redactie DIGIFOTO Pro

De Nikon D70s was al een topcamera, opvolger Nikon D80 doet er nog een schepje bovenop en heeft een duidelijkere positionering meegekregen. De camera is een ideaal toestel voor wie meer wil dan de goedkope D40(x) en niet de extra features van de duurdere D200 nodig heeft. De processor in de camera is zelfs gebaseerd op die in de D200 en nog duurdere D2X.

De Nikon D80 is zo’n camera die uitnodigt tot fotograferen in het wilde weg. Het toestel loopt als een trein. De buffer – tijdelijk geheugen voordat beelden naar het SD(HC)-geheugenkaartje worden geschreven - kan tot zes raw-foto’s bevatten, waar de D70s niet verder kwam dan vier foto’s. Met jpg-foto’s kun je tot 23 foto’s achter elkaar wegschieten.

 

OORDEEL

+ Foto kwaliteit
+ Leuke snufjes zoals Image-overlay
+ Goed bedieningsgemak
- Geen stofverwijderaar
- Meegeleverde raw-convertersoftware te beperkt

"De Nikon D80 is zo'n camera die uitnodigt tot fotograferen in het wilde weg."

 

 

Uitgebreide specificaties >>>

Als een trein
De Nikon D80 is zo’n camera die uitnodigt tot fotograferen in het wilde weg. Het toestel loopt als een trein. De buffer – tijdelijk geheugen voordat beelden naar het SD(HC)-geheugenkaartje worden geschreven - kan tot zes raw-foto’s bevatten, waar de D70s niet verder kwam dan vier foto’s. Met jpg-foto’s kun je tot 23 foto’s achter elkaar wegschieten.

Maar er is méér, zoals de comfortabele resolutie van 10,2 megapixel en een 11-puntsautofocussysteem. Scherpstellen doe je handmatig, enkelvoudig (AF-Servo), continu (AF-C) of je laat de camera zelf kiezen tussen enkelvoudig of continu (AF-A).

ISO 100
Prettig is dat iso-waarde 100 (voor helderheid foto's) is teruggekeerd op deze Nikon. Op de D70s ging de waarde niet lager dan 200 en dat leverde toch wat gefronste wenkbrauwen op voor zonovergoten situaties. Een handig extraatje voor professionals is het kunnen selecteren van graden Kelvin in witbalansinstellingen. Ook kun je een bestaande foto hanteren als basis voor het vaststellen van je persoonlijke witbalans.

Nikon heeft de D80 verder volgepropt met leuke snufjes als een Image Overlay, ofwel de mogelijkheid om foto’s over elkaar heen te maken. Dat trucje kom je niet vaak tegen op digitale spiegelreflexcamera’s. Samen met een Nikkor 18-70mm f/3,5-4,5 ED DX-objectief, maakt de D80 beelden waaraan nagenoeg niets valt op te merken.

De ergonomie is dik in orde, al had de ligging wat beter gemogen. De punt van de camerabody steekt nu wat ongemakkelijk in de linkerhandpalm. Nikon ontwikkelde echter voor dit toestel ook een eigen verticale handgrip voor betere houvast. Gebruikers van de D70/D70s moesten zich daarvoor naar andere leveranciers wenden.

Geen stofverwijderaar
Alles bij elkaar heeft Nikon een uitstekende camera in elkaar geknutseld, die op één belangrijk punt de concurrentie niet aankan: de D80 heeft geen stofverwijderaar op de beeldsensor en zoiets kan zeker een erg belangrijk aankoopargument zijn.

Tot slot nog een negatieve noot voor de meegeleverde beeldontwikkelsoftware Picture Project. Fotografeer je in raw dan biedt dit pakket absoluut te weinig mogelijkheden voor de nabewerking en moet je opnieuw in de buidel voor het losse pakket Nikon Capture. Dat is spijtig.

 

 

 

Prijs:
ca. €1039,-- (alleen body, incl. btw)
Resolutie:
10 megapixel
Info:
www.nikon.nl/nl_NL

 

afbeelding van Redactie DIGIFOTO Pro

Redactie DIGIFOTO Pro | Redactie

Bekijk alle artikelen van Redactie