Nico Koster | Appel en Lennon
Fotomuseum aan het Vrijthof presenteert Appel en Lennon, een uitgebreide overzichtstentoonstelling over het werk van Nico Koster (1940); een van Nederlands meest markante persfotografen.
Van 1963 tot 1988 werkte Koster bij De Telegraaf, waar hij zich ontwikkelde tot een scherp observator van het nieuws, maar vooral van de mensen erachter. Zijn foto’s onderscheiden zich door hun empathie, compositie en gevoel voor timing. Hij legde niet alleen politieke en maatschappelijke gebeurtenissen vast, maar ook het artistieke leven in Nederland en ver daarbuiten.
De tentoonstelling brengt twee hoogtepunten uit zijn oeuvre samen. De kleurrijke portretten van Karel Appel tonen de schilder en beeldhouwer op zijn meest menselijk én flamboyant. Koster volgde Appel dertig jaar lang in steden als Amsterdam, Parijs en New York, en wist daarbij zowel de kunstenaar als de man achter het werk te vangen. De foto’s vormen een intiem portret van een vriendschap tussen fotograaf en kunstenaar. Daarnaast worden de iconische zwart-witbeelden getoond van John Lennon en Yoko Ono, gemaakt tijdens hun beroemde Bed-In for Peace in 1969 in het Amsterdamse Hilton Hotel. Koster was als jonge fotograaf getuige van dit historische moment en wist beelden te maken die de tijdgeest van de jaren zestig perfect vangen: idealisme, rebellie en de kracht van het beeld als boodschap van vrede.
Koster won in 1975 een tweede prijs bij World Press Photo en ontving in 1983 de Zilveren Camera. In 1988 richtte hij Jaski Gallery op, waarmee hij zich ging richten op de Cobra-beweging. Zijn oeuvre omvat duizenden beelden, van beroemdheden tot alledaagse taferelen, die samen een uniek visueel archief vormen van naoorlogs Nederland.
Met Appel en Lennon toont Fotomuseum aan het Vrijthof een fotograaf die niet alleen getuige was van geschiedenis, maar haar ook wist te verbeelden.