Boekrecensie: World Press Photo 08
World Press Photo 08 |
Samenstelling: |
Reikhalzend kijken fotojournalisten en fotografieliefhebbers er naar uit; World Press Photo. Voor elke editie worden de mooiste, aangrijpendste en indrukwekkendste persfoto’s uit duizenden inzendingen gekozen.
Je moet van World Press Photo 08 echter geen compleet nieuwsoverzicht in beeld verwachten. Volgens de jury draait het dit jaar niet om de belangrijkste gebeurtenissen uit het nieuws, maar zoals het een goed fotoboek betaamd om de fotografie zélf.
Veel van de ernstige gebeurtenissen uit 2008 zijn in dit boek niet te zien, simpelweg om dat deze niet goed genoeg zijn gefotografeerd. Wat overblijft is een terecht eerbetoon aan grote presentaties in de fotojournalistiek. Al bladerend word je geconfronteerd met bijvoorbeeld harde beelden van de burgeroorlog in Kenia . Maar er is ook plek voor entertainment, zoals in de foto’s van kleurrijke pretparken van Massimo Siragusa.
Dit prachtige beeldmateriaal werd niet alleen ingestuurd door degenen die al jaren in de traditie van de fotojournalistiek werken. Zestien prijzen gingen dit jaar naar voormalig studenten van de World Press Photo Joop Swart Masterclass. In de vernieuwde, krachtige lay-out wisselen zwart-wit foto’s en kleurenbeelden gecombineerd met korte, heldere teksten elkaar op rap tempo af. De tijdschriftachtige opzet nodigt uit tot urenlang bladeren en dat doen wij in dit geval graag. World Press Photo 08 doet ons uitkijken naar aankomende editie.